Dobór odpowiedniego środka czyszczącego jest niezwykle ważny. Po pierwsze ze względu na bezpieczeństwo mytej powierzchni, po drugie ze względu na skuteczność samego mycia.
Rozróżniamy trzy rodzaje środków, klasyfikowanych według skali pH:
Sprawdzają się głównie przy usuwaniu osadów wapiennych, powstałych w wyniku użytkowania twardej wody oraz do usuwania rdzy. Najczęściej stosowane są do czyszczenia pomieszczeń sanitarnych oraz do czyszczenia elementów wykonanych z aluminium i innych metali.
Nie będą natomiast dobrym wyborem, jeżeli chcemy wyczyścić powierzchnie wykonane z kamienia naturalnego lub betonu. Kiepsko radzą sobie również z zabrudzeniami olejowymi czy smarami. Tutaj zdecydowanie lepiej sprawdzają się preparaty zasadowe.
Jak sama nazwa wskazuje, są bezpieczne dla każdego rodzaju powierzchni. Preparaty o takim odczynie, najczęściej stosowane są do czyszczenia powierzchni lakierowanych. Przez regularnym stosowaniu są wystarczająco skuteczne do mycia maszyn, a zaletą jest brak negatywnego wpływu na kondycję lakieru. Nawet zacieki spowodowane niedokładnym spłukaniem preparatu, będą łatwo zmywalne.
Tego typu środki nie sprawdzają się jednak przy myciu zabrudzeń olejowych. W przypadku silnych zabrudzeń, mogą też wymagać użycia szczotki lub gąbki.
Dzięki swoim silnym właściwościom myjącym usuwają nawet najcięższe zabrudzenia, w tym pozostałości smaru czy zabrudzenia olejowe. Na ogół są wybierane do mycia bezdotykowego, czyli za pomocą myjek ciśnieniowych. Wykorzystuje się je zarówno do mycia silników i części, przez wszelkiego rodzaju posadzki i elewacje, aż po powierzchnie lakierowane (oczywiście nie wszystkie preparaty). Przy tych ostatnich warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że przy wieloletnim stosowaniu mogą wywierać negatywny wpływ, taki jak np. płowienie lakieru. Szczególnie, jeśli nie przyłożymy się odpowiednio do spłukania preparatu po zakończonym myciu. Tego typu środki nie mogą być również nakładane na rozgrzane powierzchnie, gdyż temperatura podłoża może doprowadzić do ich przedwczesnego odparowania/zaschnięcia. Zacieki, które powstaną przez wyschnięcie preparatu przed spłukaniem, nie będą łatwe do usunięcia.
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można by zadać sobie pytanie:
Odpowiedź znajdziesz tutaj.